Teraz na rynku przedstawia się ogrom rodzajów pustaków

Głównym materiałem budowlanym, za pomocą którego konstruuje się domy i wszelakie pozostałe budowle są pustaki. Naturalnie w dzisiejszych czasach na rynku możliwych do zakupienia jest wiele rodzajów pustaków. Oczywiście każdy fachowiec mający rozeznanie w tej tematyce jest uświadomiony na jakiej zasadzie różnią się od siebie pewne rodzaje pustaków, ale my przybliżymy to Państwu bardziej. Wszak, ważnymi elementami są tu wielkość, wytrzymałość, a głównie – izolacyjność cieplna i cena. Dzisiaj panuje moda na energooszczędność, z tego względu zaobserwować można, że klienci coraz chętniej decydują się na droższe, lecz ekonomiczniejsze możliwości.

W jaki sposób zagwarantować nienaganną klasę materiałów

Natomiast, gdy chodzi o wytwórców, to ciągle prześcigają się tak, aby zapewnić najlepszą jakość materiałów. Jeśli mowa o kosztach pustaków, to przedział jest w tej kwestii faktycznie duży, a przez wzgląd na to każdy znajdzie wyjście najlepsze dla siebie i swojego domu. Żeby wybrać najlepszy spośród całej masy rodzajów pustaków trzeba wdrożyć rozeznanie i odkryć czym one tak naprawdę się różnią i jakie są najlepsze ceny. Wszak decydującą sprawą tutaj są parametry. Dla przykładu pustaki ceramiczne bądź te z betonu komórkowego przy pierwszym spojrzeniu wydają się bardzo podobne, wręcz pokrywające się. Aczkolwiek różnią się one detalami, które oddziałują na ich jakość i wytrzymałość, a podobny wygląd nie generuje nam takich samych parametrów. Z racji tego właśnie rodzaj pustaków jest tak kluczowy. Po pierwsze kluczowa jest wielkość pustaka. Im jest on większych rozmiarów, tym większą powierzchnię jesteśmy w stanie wymurować. Koszt końcowy powinniśmy przeliczać nie za jedną sztukę, lecz za 1m2, albowiem często wychodzi na to, że zakupując większe i droższe pustaki koszt wymurowania 1m2 będzie mniejszy albo taki sam, niż w momencie kiedy wyselekcjonujemy tańsze pustaki.

Przy wyborze pustaków znaczenie ma metoda instalacji

Poza tym, większy rozmiar pozwala nam na prędkie stawianie ścian i powoduje, że są one stabilniejsze. Istotny jest także fakt, że im pustaki są grubsze tym lepsza jest ich izolacyjność cieplna oraz akustyczna. Dalszą istotną kwestią jest gęstość. Ciężkie pustaki o większej gęstości pozwalają na większą stabilność i wytrzymałość muru. Co więcej duża gęstość zapewnia niezwykle dobrą izolację akustyczną, lecz mniejszą izolacyjność termiczną. Dalej, każde pustaki mają swoją wytrzymałość na ściskanie. Czynnik ten ma wpływ prosto na nośność ściany. Przy doborze pustaków znaczenie ma sposób instalacji, to znaczy czy posługujemy się zaprawą czy spoiną cienkowarstwową. Pustaki murowane na zaprawę posiadają mniej dokładne wymiary i mogą różnić się między sobą. Ich powierzchnia jest nierówna, lecz tę nierówność poprawiamy na zaprawie. Dzięki mało precyzyjnym wymiarom są one dużo tańsze, aczkolwiek czas murowania jest tu dłuższy. Pustaki murowane na spoinę cienkowarstwową mają większą dokładność wymiarową. Ich powierzchnie są dodatkowo szlifowane, przez co cena jest pokaźniejsza. Ich istotny plus to szybkość murowania. Na wyschnięcie nie musimy długo czekać jak w przypadku zaprawy cementowo – wapiennej.

Postępowe rozwiązania

Powracając do rodzajów pustaków, z reguły wykorzystywanymi są: beton komórkowy, pustaki ceramiczne, oraz bloczki silikatowe. Pomijając to możemy w takiej samej mierze wyodrębnić naturalnie cegłę, bez której żadna budowa nie mogłaby mieć miejsca. Rozpocznijmy od betonu komórkowego. Otóż jest on lekki i wytrzymały. Poza tym osiąga różny stopień gęstości oraz trwałości na ściskanie, a dodatkowo charakteryzuje się on perfekcyjnymi właściwościami izolacyjnymi. Jest jednym z najznamienitszych materiałów na ściany. Beton komórkowy nadaje się do murowania każdego typu ścian – tak samo nośnych zewnętrznych i wewnętrznych jak i ścianek działowych. Tymczasem minusami betonu komórkowego na pewno jest nasiąkliwość i kruchość. Innowacyjnym wyjściem są pustaki ceramiczne poryzowane. Takie pustaki są lżejsze, osiągają dużo lepszą izolacyjność cieplną i pozwalają na lepsze oddychanie ścian, a poza tym nie pozwalają na zawilgocenie ścian. Najwidoczniejszą wadą jest tu trudność obróbki i docinania. Pustaki silikatowe stosuje się do murowania ścian nośnych i działowych. Są niezwykle ciężkie, co utrudnia i spowalnia stawianie ścian. Natomiast ściany wykonane z nich są niezmiernie twarde i stabilne, a one same posiadają dużą odporność na ściskanie. Mają wielką gęstość, co generuje dobrą izolację akustyczną. Trudno jest je nagrzać, natomiast kiedy już się tego dokona to długo utrzymują ciepło. Zdecydowanymi minusami są: duża waga i dłuższy czas budowy. Tymczasem jeżeli chodzi o cegłę, to bez niej nie jest w stanie ruszyć żadna budowa, bo za każdym razem okazuje się ona przydatna.

W konkluzji, nie istnieje nieskazitelny materiał budowlany, który zadowoliłby nas pod każdym względem. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dzisiejsze rodzaje pustaków są zależne od naszego budżetu oraz parametrów, jakie pragniemy wypracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *